Žensko reproduktivno zdravlje je veoma bitno tokom celog života i treba da se prati na redovnim pregledima od 16. godine do kraja života. Zahvaljujući savremenim dijagnostičkim metodama moguće je otkriti i lečiti na vreme niz ozbiljnih bolesti, te osigurati mogućnost za zdravo potomstvo.
Ginekološki pregled treba da bude rutinska stvar za svaku ženu, što znači da treba da se obavi bar jednom godišnje i kada ne postoje nikakvi simptomi bolesti. Ginekološki pregled traje između 15 minuta i pola sata. Bezbolan je i nije posebno neprijatan.
Kako se izvodi ginekološki pregled?
Bez obzira na godine ginekološki pregled se izvodi na specijalnom ginekološkom stolu. Bimanuelni pregled se izvodi pomoću spekuluma, medicinskog instrumenta koji omogućava sagledavanje unutrašnjosti vagine i grlića materice. Ginekolog pregled obavlja u lateks rukavicama, što garantuje sterilnost.
Pregled i Papa test se rade uz pomoć aparata za uveličavanje – kolposkopa. Taj deo pregleda se naziva kolposkopija.
Zatim se koristi ultrazvučni aparat za vrlo detaljno i precizno sagledavanje strukture unutrašnjih genitalnih organa.
Priprema za ginekološki pregled
Ginekološki pregled najpre treba da se zakaže između dva menstrualna ciklusa, najbolje između sedmog i četrnaestog dana. Poželjno je da se:
- Osoba uzdržava od seksualnih odnosa dan pred pregled
- Takođe, vaginalete ne treba da se koriste najmanje jedan dan pred pregled
- Neposredno pred pregled treba da se isprazni bešika
- Za higijenu treba da se koriste neutralni ili blagi sapuni i kupke
- Većina žena se oseća komfornije u širim i nešto dužim majicama ili košuljama na pregledu
Prvi ginekološki pregled
Pravo vreme za prvi ginekološki pregled je neposredno nakon prvog seksualnog odnosa. Preporuka ginekologa je da se devojke javljaju na prvi pregled i pre prvog odnosa kada navrše 16 godina. Takođe, svaka ginekološka tegoba i u mlađim godinama treba da bude razlog javljanja ginekologu.
Šta je kompletan ginekološki pregled?
Ukoliko se radi o redovnom pregledu uglavnom kažemo da je to kompletan ginekološki pregled koji pruža mogućnost da se uradi brzi skrining stanja ginekološke regije. Kompletan ginekološki pregled uključuje:
- Razgovor sa pacijentkinjom o eventualnim tegobama, poslednjoj menstruaciji, lekovima koje koristi, naslednim bolestima, skorim planovima za potomstvo, pregled postojeće medicinske dokumentacije, beleženje informacija o rađanju, prekidima trudnoće i dosadašnjim hirurškim intervencijama
- Pregled spoljašnjih genitalija
- Bimanuelni pregled unutrašnjih genitalija
- Kolposkopski pregled grlića materice uz prethodno nanošenje rastvora sirćetne kiseline i joda.
- Uzimanje brisa za Papa test
- Uzimanje vaginalnog brisa za proveru vaginalne flore
- Ginekološki ultrazvuk kojim se uz pomoć vaginalne ili transabdominalne sonde pregleda struktura materice i jajnika
Kada treba da se obavi ginekološki pregled?
Redovan ginekološki pregled kod zdravih osoba treba da se obavlja jednom do dva puta godišnje. Ukoliko postoje tegobe ili ustanovljene bolesti, poseta ginekologu se odvija prema njegovoj sugestiji.
Ukoliko imate neke od sledećih simptoma treba da zakažete ginekološki pregled bez obzira kada je bio prethodni:
- Bol u maloj karlici
- Krvarenje između ciklusa
- Osećaj stezanja, grčeva u materici
- Bolan seksualni odnos
- Pojačan sekret
- Izostanak menstruacije ili promena u menstrualnom ciklusu
- Sumnja na trudnoću
Ginekološki pregled u trudnoći
Trudnoća je posebno osetljiv period koji zahteva kontinuirano praćenje. Na prvi pregled u trudnoći dolazi se kada se utvrdi da postoje simptomi trudnoće: izostanak menstrualnog ciklusa, mučnina, povraćanje, malaksalost, grčevi u maloj karlici ili blago krvarenje dva – tri dana pre nego što je termin za sledeću menstruaciju.
Na prvom pregledu će se utvrditi najpre da se radi o materičnoj trudnoći, da li je u pitanju jedan plod ili više. Utvrđuje se postojanje srčane radnje i gestacijska starost.
Ginekološki pregledi u redovnoj trudnoći se obavljaju obično na mesec dana do devetog meseca, kada se radi po potrebi. Najvažniji pregledi nakon što se ustanovi trudnoća su Dabl test u 12. nedelji, ekpertski ultrazvučni pregledi između 22. i 24. nedelje i između 32. i 36. nedelje.
U devetom mesecu se pored standardnog bimanuelnog pregleda i ultrazvuka uvodi i CTG (kardiotokografija) merenje kontrakcija materice i srčane radnje ploda. CTG merenje se obavlja jednom nedeljno do porođaja, izuzev ukoliko dođe do pojave kontrakcija, kada se proverava njihova dinamika i intenzitet.